2019-12-18 08:43Artykuły

Mniej powietrza w paczce

W związku z nieustannym wzrostem zakupów w sieci na całym świecie dostarczanych jest więcej paczek niż kiedykolwiek wcześniej. Dla firm, które wysyłają towary bezpośrednio do klientów, jest to oczywiście dobra wiadomość, ale zwiększone wymagania mogą rodzić nowe wyzwania w magazynie. Mówimy tu choćby o potrzebie szybkiego wyboru właściwego opakowania, które nie tylko nie będzie wypełnione niepotrzebnym powietrzem, ale i koszt samego opakowania oraz jego późniejszego transportu będzie jak najniższy. Uzbrojony w sztuczną inteligencję moduł Box Calculation Astro WMS® od Consafe Logistics pomaga rozwiązać oba te problemy.
 
Wysyłka powietrza może być kosztowna dla każdej firmy. Paczki stają się niepotrzebnie duże, co nie tylko zwiększa koszty, ale i ryzyko uszkodzenia towaru. Cierpi na tym również „customer experience”, bo nikt nie lubi otrzymywać pogniecionego towaru w za dużej paczce z wieloma wypełniaczami.
W zdecydowanej większości przypadków wysyłka większego pudełka wiąże się też wprost z większym kosztem transportu. 
Wielu klientów kierowało naszą uwagę na ten obszar, oczekując większego wsparcia ze strony systemu. Koszty opakowań, ich transportu, jak i innych opłat związanych z wprowadzaniem opakowań na rynek stały się istotnym składnikiem kosztowym biznesu – mówi Grzegorz Prorok, dyrektor sprzedaży i marketingu w Consafe Logistics.
Narzędzie do obliczania opakowań jest częścią oferty od wielu lat i jest regularnie ulepszane i rozwijane.
 
– Moduł obliczania pudełek uwzględnia wszystkie wymiary pakowanych produktów – dodaje je do siebie i znajduje odpowiednie opakowanie. Oczywiście wymiary produktów należy najpierw zdefiniować w systemie, ale gdy już tam są, nasze rozwiązanie zawsze sugeruje najbardziej wydajne opakowanie. Algorytm uwzględnia nawet pozostawienie miejsca na materiały zabezpieczające, jeśli są potrzebne – tłumaczy Michał Drozdowicz, menedżer rozwoju produktu w Consafe Logistics.
 
Całość można połączyć z procesem kompletacji, dzięki czemu magazynier może od razu zbierać towar do docelowego pudełka i dostarczać je do stacji pakowania. Cały proces wyraźnie się skraca, a tym samym zyskuje na efektywności.
 

Ekonomiczna funkcjonalność

Consafe Logistics niedawno zaprezentowało aktualizację modułu, która dodaje koszt jako kolejny parametr, czyniąc to zaawansowane rozwiązanie jeszcze bardziej inteligentnym.
Koszt wysyłki i ilość wysyłanego powietrza często idą w parze, ale nie zawsze tak jest.
Wymiary zawsze będą miały priorytet. Chcieliśmy jednak zaoferować system, który może przynieść rzeczywiste oszczędności, a także zapewnić, że wszystkie produkty zostaną wysłane w optymalnym opakowaniu. Stąd decyzja o wykorzystaniu bardziej zaawansowanych heurystyk, w postaci algorytmów genetycznych. Działa to trochę na zasadzie doboru naturalnego w przyrodzie, gdzie tylko najlepsze wzorce i wybory są dalej rozwijane – wyjaśnia Michał Drozdowicz.
– Zachęcamy naszych klientów do przyjrzenia się jeszcze mocniej z jakimi typami opakowań pracują i chętnie pomagamy zredukować ilość wysyłanego powietrza, jak i koszty usług kurierskich – mówi Grzegorz Prorok.
Poza efektywnością kosztową warto podkreślić pozytywny wpływ na środowisko oraz ograniczenie złego oddziaływania wywieranego przez branżę transportową i morską. Nie zmieni tego jedna firma, ale kiedy takie działania się upowszechnią, to efekt będzie odczuwalny. Ponadto pojawiają się kolejne regulacje dotyczące wprowadzania opakowań na rynek.
 
Od 1 stycznia 2020 r. zacznie w Polsce działać Baza Danych o Odpadach i już na starcie obowiązek rejestracji obejmie np. importerów wprowadzających na rynek produkty w opakowaniach. Możemy się spodziewać, że stworzenie bazy to wstęp do większego
opodatkowania wprowadzanych na rynek opakowań. Dodatkowo znowelizowany pakiet dyrektyw odpadowych Unii Europejskiej zmieni w przyszłym roku zasady rozszerzonej odpowiedzialności producentów (ROP) za opakowania, które wprowadzają na rynek.
 
I tu również doświadczenie podpowiada, że w dalszej kolejności regulacje obejmą np. sklepy internetowe.
To wszystko determinuje większe zainteresowanie systemami, które pomagają przedsiębiorstwom ograniczyć ilość wprowadzanych na rynek opakowań. Zwiększenie się grupy klientów korzystających z rozwiązania przełoży się też na samodoskonalenie algorytmów, ponieważ dostępnych będzie więcej danych, a sztuczna inteligencja kocha Big Data.
 
– Klienci naprawdę doceniają ulepszone box calculation. Mamy konkretne oszczędności w centrum dystrybucyjnym PostNord, gdzie testowaliśmy rozwiązanie – podsumowuje Prorok, a Michał Drozdowicz dodaje: – Pierwsze efekty są zachęcające, będziemy
dodawać jeszcze bardziej złożone reguły. Już teraz klient może dowolnie skonfigurować moduł pod własną specyfikę. Szukamy również kolejnych zastosowań dla sztucznej inteligencji w zarządzaniu magazynem. Nie chcę na razie zdradzać, co to będzie, ale już na wiosnę w nowej wersji Astro WMS® klienci otrzymają kluczowe ulepszenia z obszaru AI.O nas Consafe Logistics

Consafe Logistics jest wiodącym w Europie dostawcą rozwiązań informatycznych do zarządzania magazynem. Nasz wysokiej klasy system WMS tworzy przewagę konkurencyjną i pomaga firmom na całym świecie w osiąganiu sukcesów rynkowych. Bogate doświadczenie i doskonałą znajomość rynku łączymy z praktyczną wiedzą z zakresu magazynowania. Rozpoznajemy potrzeby klientów dla których opracowujemy i wdrażamy dopasowane rozwiązania IT. Zmniejszamy koszty, zwiększając wydajność oraz poprawiając jakość obsługi klienta w magazynach o różnym stopniu zautomatyzowania. Robimy to od 1978 roku. Blisko 400 naszych pracowników – w biurach w Szwecji, Norwegii, Danii, Holandii, Polsce i Wielkiej Brytanii – pomaga klientom w 35 krajach lepiej zarządzać magazynami i centrami dystrybucyjnymi.

Kontakt

Sales & Marketing Manager
Grzegorz Prorok